










Lumi Farmhouse Crystal Ceiling Fan Light
Within 30 days, if you are not completely satisfied, items in new/unused condition may be returned for a full refund. (Shipping cost will not be refunded, unless items are defective.)
Fixed Height
Led Compatible
Remote Control
Easy Assembly
- ✅ 【Crystal Chandelier Integrated with Ceiling Fan】 – Combines lighting and airflow in one elegant fixture, enjoying both illumination and cooling in one stylish solution
- ✅ 【Premium Crystal Accents with Design】 – Refracts light beautifully for a soft, layered glow and elevates ambiance without extra décor
- ✅ 【Low-noise Motor with Smooth Airflow】 – Quiet performance with evenly distributed airflow, sleeping or relaxing without disturbance
- ✅ 【Multiple Fan Speed Settings】 – Adjust airflow to match different needs, comfortable all year round
- ✅ 【Modern Black Finish with Blades】 – Blends easily with modern, farmhouse, and classic interiors, Enhances any room effortlessly
When the lights are turned on at night, the crystal sparkles slightly, the light is soft and not glaring, instantly making the living room very comfortable. The fan is also almost silent, so it won't disturb watching TV or resting. Whether it's for ventilation during the day or creating ambiance at night, this modern ceiling fan with crystal light can meet all your needs perfectly.
What's in the Box:
* A Crystal Ceiling Fan (Assembly Required)
* A Pair of Gloves
* A Set of Screws
* An Installation Manual
Note:
* Please check the Chandelier Size Guide before ordering, just to ensure that it will be suitable for your room.
* It is a combination of a reversible ceiling fan and crystal chandelier, with Reversible Motor & Blades, cooling you in summer and circulating air in winter.
* Please note that this ceiling fan requires self-assembly. It will take some time and patience, but will be definitely worth it once it is done.
* We offer customization service as well, feel free to reach out to us at support@sofary.com if you have any question or did not find the exact product that you are looking for.
| Dimension | W 52"(132cm) x H 29.8"(75cm) |
|---|---|
| Weight | 29.7 Ib |
| Rod Length | L 5"(12.5CM)/ L 10"(25CM) 2 RODS available |
| Voltage | 110V |
| Number of Lights | 3 Lights |
| Light Source | E12 Candelabra Bulbs (Max 7W LED, Not Included) |
|
Bulb Type
|
LED |
|
Bulb Base
|
E12/Candelabra |
|
Reversible Blades
|
Yes |
|
Fan Speed Control
|
6 Speeds |
|
Material
|
Metal, Crystal, Wood |
|
Color
|
Black / Chrome |
| Blade Color | Brown / Silver |
| Types of Ceilings | Flat Ceiling |
|
Room Type
|
Dining Room, Living Room, Bed Room |
| Product Warranty | 2 Years |
| Assembly Required | Yes |
Shipping:
We offer free shipping for all orders delivered to the United States. Orders delivery time varis depends on the products have fast delivery option or not, which can be found on the product page.Learn More
Refund:
Within 30 days, if you are not completely satisfied, items in new/unused condition may be returned for a full refund. (Shipping cost will not be refunded, unless items are defective)To initiate a return, please contact our support team at support@sofary.com, and we will guide you through the return process.Learn More



































